Розацея

Розацея

Розацея e хронично възпаление на кожата на лицето. Наблюдава се зачервяване на кожата, появяване на разширени кожни съдове съпровождащи с червеникави пъпки. Причините за това заболяване могат да бъдат смущения на функциите на стомашно-чревния тракт (гастрит колит), повишена или намалена секреция на жлъчния мехур и др. Розацеята се наблюдава и в двата пола, но най-често при жените след 30 – 35 годишна възраст.

Червенина по лицето, парене и опъване, сухота, поява на гнойни пъпки, дразнене на очите и уголемяване на носа – всичко това може да бъде симптом на розацеята. Най-разпознаваемо е зачервяването на лицето, но тази картина е само едно от многото лица на розацеята. Различните ѝ форми имат различни подходи на лечение, поради което правилното им разпознаване е ключово за успешната терапия. Храните, напитките и начинът ни на живот също оказват влияние върху хода на заболяването и налагането на промени в тях са част от комплексния подход за справяне с розацеята.

Розацеята е често срещано хронично възпалително заболяване, което се проявява с повтарящо се зачервяване – еритем, телеангиектазия, папули или пустули по носа, брадичката, бузите и челото. Въпреки че обикновено се ограничава до засягане кожата, наблюденията са показали, че розацеята често може да се съчетава със системни съпътстващи заболявания. Необходими са бърза диагностика и лечение, за да се предотвратят трайните белези, продължителното зачервяване и очните усложнения.

Въпреки че все още не са напълно изяснени точните причини за развитие на заболяването, някои фактори могат да допринесат за развитието на розацея:

  • Продължително излагане на слънчеви лъчи или солариум. Установено е, че UV-Aлъчите предизвикват разширяване на кръвоносните съдове, което може в определен момент да стане необратимо. Освен това, именно разширяването на съдовете води до утежняване на ефекта на ултравиолетовите лъчи.
  • Резки промени в температурата на околната среда;
  • Излагане на тежки климатични условия – студ, дъжд, горещини и други;
  • Консумация на горещи напитки, подправки и алкохол;
  • Хормонални промени през бременността и менопаузата;
  • Силни емоции – например гняв, стрес, притеснения, тревожност;
  • Прием на кортикостероиди – независимо дали се прилагат локално върху кожата или се приемат под формата на таблетки, те водят до разширяване на кръвоносните съдове и изтъняване на кожата, което влошава значително розацеята.

Ключово значение има установяването на причините, които водят до влошаване на розацеята, за да може симптомите да бъдат овладяни и да се избягват рисковите фактори. Ето кои препоръки могат да допринесат за облекчаване на розацеята:

  • Избягване на продължителното излагане на слънчева светлина;
  • Редовна употреба на слънцезащитни продукти, с висок слънцезащитен фактор – 30 или 50, които осигуряват защита едновременно срещу UV-A и UV-Bлъчите;
  • Избягване на консумация на храни и напитки, които предизвикват разширяване на съдовете – такива са кафе, алкохол, топли напитки, подбравки и други хранителни продукти, причиняващи зачервявания;
  • Избягване както на горещините, така и на студеното време и вятъра през есента и зимата;
  • Справяне със стреса и емоционалния баланс чрез медитация, редовна физическа активност, практикуване на релаксиращи занимания, четене, хобита;
  • Избягване на прекарването на продължително време в сауна, горещи бани и душове;
  • Избягване на приложението на кремове, съдържащи кортикостероиди върху кожата на лицето.

Как да се грижим за кожата с розацея?

  • Измиване на лицето с хладка вода и употреба на измивни продукти с нежна формула;
  • Избягване на козметични продукти, които съдържат киселини или алкохол;
  • Редовно приложение на хидратиращ крем по кожата на лицето, с което се облекчава усещането за парене и сухотата на кожата. Лосионите, коитосъдържат 0,1% кинетин или N6-фурфуриладенин са ефикасни за пълноценно хидратиране на кожата с розацея и облекчаване на симптомите;
  • Избягване на употребата на козметични продукти с прекалено тежка и мазна формула, както и на фон дьо тен и други разкрасителни продукти, тъй като съставът им може да допринесе за влошаване на розацеята.

В медицинската класификация на розацеята се отличават четири форми, които могат да се съчетават една с друга – еритемо-телангиектатична, папуло-пустулозна, окуларна и фиматозна.

Първата форма на розацеята (еритемо-телангиектатична)  е най-често срещаната и при нея преобладават промените, свързани със зачервяване на лицето – червени петна. Те могат да бъдат временни или постоянни. Временното зачервяване, обикновено провокирано от фактори като студ, топлина, алкохол и други е известно като флъш или транзиторен еритем. То може да бъде придружено от субективни усещания – парене, щипане, стягане и опъване. С годините епизодите на зачервяване зачестяват и то може да стане постоянно – персистиращ еритем. На фона на него често правят впечатление разширени кръвоносни съдове в централната част на лицето и бузите.

Втората форма на розацея (папуло-пустулозна) лесно може да бъде сбъркана с акне. Преобладаващи са пъпките по лицето – надигнати червени или гнойни, откъдето идва името папуло-пустулозна розацея. Те са концентрирани в централната част на лицето, а околната кожа по правило е зачервена – припокриване с първата форма.

Очната или окуларната форма на розацея е трудно разпознаваема, тъй като може да бъде единствената ѝ проява. Дразненето и сълзенето на очите, зачервяването на конюнктивите и клепачите без промени по останалите части на лицето често водят до повтарящи се посещения при офталмолозите, без да се мисли в насока на розацея.

Фиматозната форма на розацеята засяга по-често мъжете и е представена от разрастване на мастните жлези най-често в носа, което води до неговото прогресивно уголемяване.

Състоянието се нарича ринофима и е причина за значително влошаване на качеството на живот поради асоциацията на големият зачервен нос с прекомерната консумация на алкохол.

Причини за появата на розацея

Зад многото лица на розацеята стоят и много фактори, поради което тя е класифицирана като мултифакторно заболявания. Причините за развитието на розацея се делят на „вътрешни“ и „външни“. От вътрешните ключова роля имат гените – те се унаследяват и  често пациентите споделят, че един от родителите им е „същият като тях“ по отношение на зачервяванията. Други вътрешни причини са нарушената регулация на молекули в кожата. Teводят до дисбаланс и поява на някои от симптомите като зачервяване и разширени кръвоносни съдове. Съвкупността от микроорганизмите, които живеят по кожата на всички от нас се нарича микробиом и е променена при част от пациените с розацея.

Без вътрешните фактори, влиянието на външните само по себе си няма да доведе го поява на заболяване. Поради тази причина, те се определят като отключващи или тригери. Най-важни от външните фактори са UV лъчите. Други тригери са резките температурни промени, консумацията на алкохол и люти храни, тютюнопушенето, физическата активност, психически стрес. Както всички тези фактори влияят върху заболяванието, така и розацеята оказва влиявние върху живота на пациентите. Въпреки, че няма отражение върху общото здраве и се счита основно за козметичен проблем, формите на розацея влошават значително качеството на живот. Поради това ранното ѝ разпознаване е ключово за успешното справяне с проблема.

Лечение на розацеята

Лечението на розацеята е концентрирано в борба със симптомите и изключване на провокиращите фактори. Няма как да си променим гените, но можем да променим част от факторите, които им оказват влияние. Решенията, които медицината предлага започват с кремове за локална употреба и стигат до използването на хирургични способи.

Спиране на тютюнопушенето, както и избягване на консумацията на алкохол, освен че имат и много други положителни ефекти за здравето, са и ефективна мярка за ограничаване на проявите на розацеята, в частност комплексното зачервяване. Консумацията на люти храни е предпоставка за появата на флъш и следва да бъдат елиминирани от диетата. Топлите душове, сауните и подобни процедури с есктремно високи температури имат същия ефект, както консумацията на люто или алкохол – разширяват кръвоносните съдове и водят до зачервяване, дори и при хора, които не страдат от заболяването. Воденето на по-спокоен начин на живот и избягването на силни емоции рядко е нещо, върху което имаме пълна власт, но ако можем да намалим стреса, то това би подобрило и картината на розацеята.

Излагането на слънце при пациенти с розацея трябва да се сведе до минимум, а при всяко излизане навън, използването на слънцезащита с най-висок фактор е задължително. Козметичните мерки не се изчерпват само със слънцезащитата – подходящи нежни измивни продукти два пъти дневно са силно препоръчителни,  а при сухота кожата трябва задължително да се хидратира. Съществуват серии от козметика, предназначени специално за хора с розацея и това улеснява избора на правилното средство.

Когато всички мерки по отношение на начина на живот са предприети обикновено има известно подобрение в състоянието, но това рядко е задоволително. Тогава идва ред на лекарствените форми и апаратните процедури за лечение на розацея. При възпалителните форми се използват антибиотични и акарицидни кремове, които успокояват лицето и гнойните пъпки завяхват. За профилактика на флъшовете могат да се приемат лекарства за кръвно от групата на бета блокерите. Съществуват и кремове, съдържащи съдосвиващи медикаменти, които могат да се прилагат непосредствено преди важно събитие, за да предотврати изчервяването в неподходящи моменти. При фиматозните форми с разрастване на тъканите, хирургията и аблативните лазери са единственият останал избор. Физикалните методи също имат важна роля в лечението на розацеята. Сред тях са IPL и неаблативните лазерни процедури. IPL намалят цялостното зачервяване и възпалителните форми на розацея, както и понижават реактивността на кожата. За достигането на видим и траен ефект са необходими няколко последователни посещение, както и поддържащи терапии.

Ранната и правилна диагностика от дерматолог с избор на подходяща терапия са ключови за лечението на розацеята.

Многото лица на розацеята са причина понякога тя да остане скрита с години или грешно лекувана. В колкото по-напреднал стадий е заболяването, толкова по-трудно е неговото повлияване от методите на лечение. Дори и най-ефективните медикаменти и лазери не помагат, ако не са правилно използвани. За точната диагностика и лечение посещението при дерматолог е ключово. Специалистът ще даде цялата необходима информация за справянето с проблема – от промените в начина на живот до назначаването на лекарствена терапия и апаратни процедури. Само тогава можем да сме сигурни, че сме предприели максимално ефективните мерки за справяне с розацеята.

Оценете ни

0 / 5

Your page rank: