Ниацинамидът е производно на витамин В3 (химическото наименование за витамин В3 е ниацин). Това означава, че ниацинамидът е форма на витмаин В3, която има малко по-различна химична структурна формула от ниацина.
Другото наименование на ниацинамида е никотинова киселина. Витамин B3 е основно хранително вещество и неговият дефицит може да доведе до кожни, бъбречни и мозъчни нарушения. Намира се в храни като някои зеленчуци и пълнозърнести храни. Синтетичната форма на ниацинамид е полезна при производството на овлажнители, серуми и продукти за грижа за кожата.
Многобройни клинични проучвания показват, че водоразтворимото вещество може да има положителен ефект върху кожата, ако се използва редовно. Витаминното производно се използва за предпочитане в серуми на водна основа.
Какъв е ефектът на ниацинамидът?
1. Ефект против стареене
Производното на витамин В3 има антиоксидантни свойства и предпазва кожата от свободни радикали. Това предотвратява преждевременното стареене на кожата. Веществото също стимулира производството на липиди и образуването на собствен колаген и еластин в организма. Резултатът е по-стегнат и гладък тен, който придобива еластичност. Фините бръчки се изглаждат, когато се използва редовно.
2. Засилва защитната функция на кожата и овлажнява
Проучванията показват, че веществото има регенериращ ефект върху увредена кожна бариера. Витамин В3 подпомага организма при образуването на липиди и серамиди, които са от съществено значение за защитната функция на кожата. Ненарушена бариера на кожата гарантира, че кожата губи по-малко влага и става по-устойчива на външни влияния. Затова продуктите, съдържащи ниацинамид, също са идеални за суха кожа.
3. Минимизира разширените пори
При редовна употреба порите се свиват и са сведени до минимум. Не само кожата изглежда по-фина и равномерна, праймерът и основата също се утаяват по-малко.
4. Успокоява кожата
Производното на витамин В3 поддържа собствената регенерация на кожата и гарантира, че кожата има по-малко раздразнения.
5. Намалява примесите и матира мазната кожа
Ниацинамидът регулира производството на себум и може да помогне за матиране на Т-зоната. Освен това витаминът има антибактериален ефект и може в дългосрочен план да осигури по-гладък тен със значително по-малко примеси.
6. Противодейства на пигментирането на кожата
Известно е също, че производното на витамин В3 инхибира синтеза на меланин и по този начин кара тъмните пигментни петна и пъпки да изчезват. Освен това отново прави тена сияен.
Внимание, твърде високата концентрация на ниацинамид може временно да доведе до нежелано зачервяване на кожата, тъй като витаминът временно разширява кръвоносните съдове. Затова трябва да се обърне внимание на концентрацията. Начинаещите най-добре да започнат с концентрация от 1-5%, хора с опит с ниацинамид и по-зрял тип кожа могат да използват серуми с до 10% съдържание на ниацинамид.
Трябва също да бъдете внимателни, когато използвате ниацинамид в комбинация с витамин С. Не е заради витамин С директно, а по-скоро заради киселинното рН на витамин С. В кисела среда ниацинамидът може да се превърне в ниацин (никотинова киселина), което временно може да доведе до зачервяване в особено чувствителна кожа. Затова просто оставете да минат 15-30 минути и след това използвайте следващия продукт. Така кожата има малко време за нормализиране на pH.
Ниацинамидът може да помогне за изграждането на протеини в кожата и да задържи влагата, за да предотврати увреждане от околната среда.
Индивидуалните предимства включват:
- Имунитет. Ниацинамидът помага за изграждането на кератин, вид протеин, който поддържа кожата стегната и здрава.
- Липидна бариера. Ниацинамидът може да помогне на кожата ви да изгради керамидна (липидна) бариера, която от своя страна може да спомогне за задържането на влага. Това е полезно за всички типове кожа, особено при наличието на екзема или зряла кожа.
- Минимизира зачервяването и петната. Ниацинамидът намалява възпалението, което може да помогне за облекчаване на зачервяването от екзема, акне и други възпалителни кожни състояния.
- Минимизира появата на пори. Поддържането на кожата гладка и овлажнена Доверен източник може да има вторична полза — естествено намаляване на размера на порите с течение на времето.
- Регулира омазняването. Ползите от задържането на влага не са само за тези със суха кожа. Ниацинимидът също така може да помогне за регулиране на количеството себум, което мастните жлези произвеждат, и да предотврати прекомерното ускоряване на жлезите.
- Предпазва от увреждане от слънцето. Ниацинамидът може едновременно да възстанови здравите кожни клетки, като същевременно ги предпазва от увреждане, причинено от ултравиолетовите лъчи.
- Третира хиперпигментация. Някои изследвания са установили, че концентрация от 5% на ниацинамид може да бъде полезна при изсветляване на тъмни петна.Тази полза може да се дължи на увеличеното производство на колаген.
- Минимизира фините линии и бръчки. Същата концентрация е полезна за намаляване на някои признаци на увреждане от слънцето, което идва със стареенето. Това включва фини линии и бръчки.
- Предпазва от оксидативен стрес. Ниацинамидът помага за изграждането на клетките в кожата, като същевременно ги защитава от напреженията на околната среда, като слънчева светлина, замърсяване и токсини.
- Лекува акне. Ниацинамидът може да бъде полезен при тежко акне, особено възпалителни форми като папули и пустули. С течение на времето може да видите по-малко лезии и подобрена текстура на кожата.
- Вероятно предпазва от рак на кожата. Ниацинамидът е близък роднина на друг витамин В, наречен никотинамид. Оралните добавки с никотинамид могат да помогнат за предотвратяване на появата на нов рак на кожата или предракови петна при някои хора. Но са необходими повече проучвания, за да се потвърди тази полза.
Един от любимите ни продукти за третиране на пигментации,съдържа ниацинамид.
Той е на немската марка BDR и е вменюто ни отскоро, но вече има своите верни почитатели.
Вие и Дерма Експерт Студио Сандански
Източници :
https://www.cosmeterie.bg/info/blog/moshchnijat-vitamin-niatsinamid-v-kozmjetikata
https://www.puls.bg/po-krasivi-dnes-c-25/zashcho-da-vkliuchim-niatsinamid-km-grizhata-za-kozhata-n-49057