Антиоксиданти в козметиката

Защитете кожата на лицето си от негативното влияние на околната среда. Външните фактори, сред които са забързаният начин на живот, UV лъчите или стресът, причиняват до 80% по-ранно стареене на кожата ви. Тя е постоянно нападана от вредните свободни радикали, които ускоряват стареенето на клетките, намаляват количеството на колаген и еластин в кожата, образуват бръчки и пигментни петна. Но антиоксидантите стоят на защитната линия и успяват ефективно да предпазят кожата от външните агресори, борят се против действието на свободните радикали и против оксидативния стрес.

В тази група органични молекули поставяме, например, витамин C, E, ретинол, бета каротин, цинк, селен, коензим Q10 и много други, полезни за кожата съставки. Антиоксидантите неутрализират вредното действие на свободните радикали, създават защитна бариера и предотвратяват нежеланото стареене на кожата.

 

Действие на антиоксидантите върху кожата

Подсилват тези антиоксиданти, които вече са в кожата. Предпазват клетките от оксидиране и дегенеративни промени. Предотвратяват увреждането на клетъчните съставки на колаген и еластин, като по този начин забавят преждевременното стареене на кожата. Допринасят за по-добрата регенерация на кожата.

Помагат за изглаждане на бръчките и се борят против пигментните разлики по кожата. Когато става дума за естествени антиоксиданти, това са вещества, които са естествени за тялото, но количеството им в организма е прекалено малко. Ако копнеете за здрава кожа без бръчки, използвайте редовно помощта на подходяща козметика с природни антиоксиданти.

Насочете се основно към антиоксидантна козметика, която е обогатена както с ефективни антиоксиданти, така и с други полезни вещества, предотвратяващи стареенето на кожата. Антиоксидантите не трябва да липсват нито в нощната козметика, нито в дневните кремове. За наистина интензивна доза подмладяване потърсете регенериращи маски за лице и серуми с антиоксиданти.

Ако се готвите да се излагате на слънце, дайте на кожата си слънцезащитен крем с антиоксиданти, а след излагане я третирайте с хидратиращ крем с антиоксиданти, съдържащ и други подхранващи и успокояващи вещества.

 

Витамин С

Антиоксиданти в козметикатаВитамин С е един от най-добре изучените антиоксиданти и любим на дерматолозите, заради многобройните си полезни ефекти. Той е основният антиоксидант, предпазващ кожата от ултравиолетовите лъчи. Витамин С ефективно неутрализира свободните радикали и бързо се изчерпва при слънчево облъчване. Кожата разполага със специални транспортни белтъци, които да доставят този така нужен антиоксидант в клетките. Витамин С възстановява структурата на променената от УВ- лъчите кожа, като стимулира синтеза на колаген и увеличава съдържанието му в кожата. Едновременно с това намалява синтеза на еластин, който се натрупва при фотоувреда.

Витамин С има изразен подмладяващ ефект. Той забавя стареенето като увеличава броя на фибробластите, възстановява ДНК молекулите, и стабилизира колагена. Така, видимо намалява бръчките, изравнява релефа и възстановява здравината на кожата. Витамин С ускорява затварянето на раните, като спомага по-бързото узряване на роговите клетки и въстановяване на епидермалната бариера.

Витамин С е полезен за сухата кожа, защото намалява загубите на вода в епидермиса и стимулира произвеждането на бариерни липиди. Витамин С подтиска синтеза на меланин и изсветлява пигментациите.

За съжаление, витамин С е нестабилен при локално приложение и губи свойствата си при контакт с въздуха и светлината. Комбинирането му с ферулиева киселина го стабилизира и подпомага абсорбцията му. Най- ефективен е в концентрации между 10 и 20 %.

 

Витамин Е

Ползите от витамин Е за кожата го правят незаменим в ежедневната грижа. Тази съставка е все по-често използвана в козметиката, заради доказаните си хидратиращи свойства и защитни ползи за кожата. Има доказателства, че консумацията на по-големи количества витамин Е в храната теоретично може да предпази кожата от увреждане от UV-лъчите. Количеството витамин Е, което поглъщаме в ежедневието обаче, едва ли е достатъчно. За да се поддържат защитните механизми на организма, трябва кожата да се снабдява с витамин Е с кремове и серуми отвън.

Антиоксиданти в козметикатаРедовното нанасяне на витамини Е върху кожата става все по-важно с напредването на възрастта, тъй като количеството на витамин Е в кожата намалява поради естествените процеси на стареене и външните фактори като UV-лъчите и стреса.

 

Коензим Q10

Коензим Q10 играе ролята на мощен антиоксидант и повишава енергийния метаболизъм в клетките. Ако Q10 попадне в кожата, той може да се съхрани до известна степен в клетъчните мембрани поради мастноразтворимия си характер. Това е и мястото, където се проявяват грижовните свойства на коензим Q10 за кожата.

Действа като антиоксидант: защита срещу оксидативен стрес и свободни радикали, има противовъзпалителен ефект, подпомага регенерацията и обновяването на клетките, увеличава образуването на еластин, изглажда фините линии и бръчките, неразделна част от липидния бислой на клетъчните мембрани – осигурява стабилност и подвижност на клетките, участва в производството на енергия в клетките.

Антиоксиданти в козметиката

Ниацинамид

Антиоксиданти в козметикатаНиацинамидът е форма на витамин B3. И тук първо ще кажа, че ти е нужен продукт с межу 5% и 10% B3 в него. По-високата концентрация има вероятност да раздразни, по-ниска не би била ефективна.

Ползи от ниацинамида:

  • Ниацинамидът намалява възпалението и облекчава зачервяванията от екзема, акне, розацея и други възпалителни състояния по кожата.
  • Изгражда серамидна (липидна) бариера, която от своя страна ще помогне на кожата ти да задържа влагата в себе си. Това е полезно за всички типове кожа, особено ако имаш екзема или по-зряла кожа.
  • Поддържа кожата гладка, мека и сияйна
  • Помага за намаляването на порите
  • Изсветлява пигментациите и петната по кожата
  • Регулира производството на себум, т.е. ако кожата не произвежда достатъчно или произвежда прекалено много, то ниациманидът ще балансира.
  • Витамин B3 може да възстанови здравите кожни клетки, като същевременно ги предпазва от увреждане, причинено от ултравиолетовите лъчи
  • Намалява фините линии и бръчки, т.е. има антиейдж дейстиве
  • Предпазва от оксидативен стрес, като помага за изграждането на нови клетките в кожата и същевременно ги защитава от слънчевата светлина, замърсяваняването в околната среда и токсините
  • Ниацинамидът може да бъде полезен при тежко акне, особено възпалителните му форми, като папули и пустули. С течение на времето може да забележиш и по-малко лезии и като цяло по-добра текстура на кожата.

 

Пикногенол

Пикногенол е един от най-силните, известни до момента антиоксиданти и продукти против стареене. Представлява продукт, който се добива от кора на Европейски крайбрежен бор, растящ в Югозападна Франция (Pinus maritime или Pinus pinaster) и се приготвя чрез патентован процес.

Антиоксиданти в козметиката

Ресвератрол

Ресвератролът се съдържа в гроздето, горските плодове, чая и червеното вино. Растенията го синтезират, за да се предпазят от замърсения въздух, инфекцииите, ултравиолетовите лъчи и екстремните климатични промени. Свойството му да стимулира работата на митохондриите, осигурява по-дълъг живот на клетките. В кожата, Ресвератролът изпълнява множество функции, включително антиоксидантна и УВ защита, анти-ейдж, противовъзпалителна, про-естрогенна и антимикробна, ускорява възстановяването след нараняване, подтиска мелагенезата. Ресвератролът стимулира растежа и метаболизма в клетките, участва във възстановаването на повредената ДНК, стабилизира хромозомите и има противотуморна активност. Тези ценни свойства го правят незаменим не само в ежедневната грижа за кожата, но и в терапията на някои кожни заболявания.

Антиоксиданти в козметиката

Флавоноиди

Флавоноидите придават на растенията великолепните им цветове, но те са много повече от просто багрила. Флавоноидите имат защитни, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства – затова са подходящи и като козметични съставки в грижата за кожата.

Флавоноидите имат успокояващо и антиоксидантно действие в грижата за кожата. Най-често ще ги откриете в тонери, серуми и кремове. Името от списъка на съставките (INCI) може да е различно, според вида им. Например епигалокатехин галат, екстракт от гроздови семена Vitis Vinifera (грозде), екстракт от листа на Camellia Sinensis, екстракт от листа на Ginkgo Biloba, екстракт от корени на Curcuma Longa (куркума) и много други.

Антиоксиданти в козметикатаТе са подходящи за всички типове кожа, включително чувствителна, деликатна и зачервена кожа.

Защита от UV радиация: До 80 % от преждевременното стареене на кожата се дължи на UV лъчите. Флавоноидите могат да предложат известна защита срещу UV лъчите, като предпазват кожата от въздействието на UV радиацията.

 

Феруловата кислеина

Феруловата киселина е фитохимикал, който се среща естествено в растения, като домати, ябълки и ориз (оризови трици). Тя е мощен антиоксидант, който може да предотврати увреждането на клетките. Проучванията показват, че феруловата киселина може да помогне при възпалителни състояния, сърдечно-съдови заболявания и диабет. Също така е мощна съставка против стареене в продуктите за грижа за кожата.

Антиоксиданти в козметикатаЕкспертите наричат феруловата киселина “чистач на свободните радикали”, което означава, че открива вредните свободни радикали и ги неутрализира. Свободните радикали са молекули, които атакуват клетките в тялото и ги увреждат. В кожата увреждането от свободните радикали води до бръчки и други признаци на стареене. Освен това може да направи кожата по- податлива на рак.

Прилагането на ферулова киселина всеки ден няма да намали бръчките или линиите. Ефектите, които можете да се очакват от редовната употреба на ферулова киселина, включват:

  • Забавяне образуването на нови фини линии и бръчки. Намаляването на степента на увреждане на кожата означава, че кожата ще изглежда по-млада за по-дълго.
  • Запазване стегнатостта на кожата. Увреждането на клетките може да направи кожата да изглежда отпусната. Феруловата киселина поддържа кожата по- стегната.
  • Намаляване на възпалението. Възпалението може да доведе до обриви. Противовъзпалителните свойства на феруловата киселина могат да предотвратят появата на пъпки и да намалят обезцветяването от акне.
  • Намаляване на зачервяването. Феруловата киселина предотвратява появата на нови кръвоносни съдове под кожата.
  • Избледняване и предотвратяване на тъмни петна. Феруловата киселина предпазва кожата от обезцветяване, което идва от излагане на слънце или генетична склонност към тъмни петна.

Феруловата киселина се намира в различни съставки за грижа за кожата, особено серуми или кремове. Те са предназначени да се прилагат директно върху кожата веднъж или два пъти на ден. Някои експерти предлагат използването на ферулова киселина да бъде сутрин, за да има максимален слънцезащитен ефект съставката. Все пак трябва да се използват слънцезащитни продукти в допълнение към продуктите с ферулова киселина.

 

Глутатион

Глутатионът е мощен антиоксидант, който подкрепя възстановяването и предпазва жизнено важните органи, защитавайки клетките в черния дроб, мозъка и кожата. Глутатионът действа като антиоксидант и детоксикант, намалява дълбочината на бръчките и подобрява външния вид на кожата.

Глутатионът повлиява кожната пигментация, като подтиска синтеза на меланин и насочва меланоцитите към производство на по-светлия пигмент еумеланин. Антиоксидантното му действие също допринася за избелващия ефект върху кожата. Глутатионът е ефективен в концентрации между 0.1% и 0.5%.

Антиоксиданти в козметиката

Оценете ни

0 / 5

Your page rank: